Skip to main content

Pękający sufit to problem, który dość często pojawia się w budownictwie wielorodzinnym. Przeważnie związany jest z osiadaniem budynku w nowo wybudowanym domu, jednak nierzadko dotyczy także bloków z wielkiej płyty. W takich obiektach najczęściej szczeliny powstają na łączeniach elementów żelbetowych i wówczas niezbędne może okazać się ponowne spoinowanie płyt. Naprawa w każdym przypadku może przebiegać inaczej i zależy od przyczyn problemu.

Pękający sufit w bloku z wielkiej płyty – problem powszechny i częsty

Wiele osób mieszkających w blokach z wielkiej płyty staje w którymś momencie eksploatacji budynku przed problemem pękających sufitów. Niekiedy pęknięcia są niewielkie, a ich naprawa szybka i łatwa, innym razem powstające szczeliny mogą mieć poważne przyczyny. Wówczas nie obejdzie się bez fachowej pomocy firm wyspecjalizowanych w tego rodzaju zadaniach. W przypadku rozległych lub głębokich szczelin problemu nie można bagatelizować, ponieważ jego powód może być bardzo poważny. Niewielkie rysy i pęknięcia nie są groźne, ale prezentują się nieestetycznie, dlatego również drobne szczeliny warto naprawić, żeby cieszyć się pięknym sufitem.

Dlaczego sufit pęka? Zidentyfikuj źródło problemu

Na pytanie o przyczyny pękania sufitu w blokach z płyty nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak jak w innych obiektach budowlanych, powodów nieprawidłowości może być wiele. Niekiedy przyczyny są bardzo poważne, wynikają z problemów strukturalnych i zagrażają całej konstrukcji budynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na szczeliny, które szybko i wyraźnie się poszerzają, kiedy zwiększa się liczba pęknięć oraz towarzyszy im odpadanie tynku. W takiej sytuacji niezwłocznie należy zgłosić problem administracji budynku.

Na szczęście w większości przypadków pęknięty sufit nie zagraża ani bezpieczeństwu budynku, ani zdrowiu i życiu mieszkańców. Zwykle da się usunąć pęknięcia na suficie samodzielnie przy użyciu masy szpachlowej czy innych prostych sposobów. Jeśli masz doświadczenie w pracach wykończeniowych i remontach, z pewnością samodzielnie ocenisz, jakie prace naprawcze wykonać. Jeżeli nie znasz się na malowaniu, zaprawach czy robotach tynkarskich – skonsultuj z fachowcami nawet niewielkie pęknięcia. Eksperci nie tylko potrafią naprawić pęknięty sufit, ale także trafnie ocenią przyczynę problemu. A tych może być całkiem sporo:

  • zmiany temperatury – przyczyna tego rodzaju pęknięć leży w różnicach w skurczu i rozkurczu różnych materiałów zastosowanych przy wykonaniu sufitu. Obniżenie temperatury powoduje skurcz, a zwiększenie – rozkurcz. Inaczej kurczy się i rozkurcza beton, inaczej tynk cementowy, gipsowy czy wapienny albo mieszany,
  • wilgoć – woda przedostaje się do sufitów z różnych powodów. Przyczyną może być nieszczelność instalacji wodnych albo przeciekająca woda opadowa lub wreszcie nieprawidłowo wykonana wentylacja,
  • wibracje – np. drgania spowodowane ruchem ulicznym (ciężkie samochody, autobusy, tramwaje), ale także remontami w bliskim sąsiedztwie.

Warto wiedzieć, że zarówno zmiany temperatury, wilgoć czy wibracje w skali, która nie została uwzględniona na etapie projektowania, mogą wpływać negatywnie na istotne elementy konstrukcyjne.

Jak naprawić pęknięcia na suficie?

Prace niezbędne przy usuwaniu pęknięć zależą przede wszystkim od charakteru uszkodzeń. W przypadku poważnych i głębokich pęknięć płyt stropowych, trzeba usunąć przede wszystkim przyczynę problemu, który może zagrażać konstrukcji budynków, a także zdrowiu i życiu mieszkańców.

Jeśli szczeliny są wąskie i nie wynikają z poważnych problemów budowlanych, sposób naprawy należy dobrać do głębokości i miejsca pęknięć. Niektóre z nich da się zamaskować nakładając jedynie warstwę farby, do nieco głębszych przyda się natomiast taśma flizelinowa. Żeby naprawa była efektywna, zawsze należy zacząć od odkurzenia i umycia sufitu – również w przypadku aplikacji taśmy flizelinowej. Po przyklejeniu taśmy na stabilny i czysty sufit, trzeba użyć szpachli lub masy gruntującej, żeby wypełnić pęknięcia oraz wygładzić powierzchnię.

Kolejnym krokiem po wyschnięciu masy jest delikatne szlifowanie. Kolejno, w miejscu naprawy należy powierzchnię zagruntować, a następnie pomalować. Oczywiście sufit trzeba pomalować w całości, żeby uniknąć nieestetycznych różnic w kolorze.

Większe szczeliny mogą wymagać bardziej zaawansowanych prac, włącznie z usunięciem luźnych, odspajających się resztek tynku. Jeśli mimo odpadającego tynku, uszkodzenie sufitu nie jest specjalnie duże, można użyć gładzi gipsowej lub szpachlówki.

Jeżeli szczeliny w suficie są znaczne, konieczne może być zastosowanie wypełniacza. W takich przypadkach warto zwrócić się do fachowców, dla których nie będzie stanowił problemu dobór sposobu likwidacji uszkodzeń oraz odpowiedniej jakości materiałów.

Dla pełnego obrazu sytuacji trzeba zaznaczyć, że prace związane z likwidacją pęknięć w suficie przeważnie nie są wymagające pod względem sprzętu. Zwykle wystarczy młotek, paca oraz szpachelka, ewentualnie wiaderko do przygotowania masy wypełniającej, jeśli nie korzystamy z gotowych produktów. Może przydać się także pistolet do mas budowlanych, jeżeli stosujemy wypełniacz w kartuszach.

Naprawa gipsem szpachlowym

Szpachlowanie gipsem to jedna z najpopularniejszych metod naprawy pęknięć w suficie. Jest zwykle skuteczna i pozwala na zamaskowanie szczelin oraz uzyskanie gładkiej powierzchni sufitu. Żeby uzyskać pożądany efekt należy oczywiście usunąć z powierzchni pył, kurz i brud, a następnie przygotować gips. Po wymieszaniu składników powstaje gładka masa, którą nakłada się na powierzchnię sufitu szpachlą.

Przy większych szczelinach może być konieczne zastosowanie taśm zbrojących, które wtapia się w masę – nadają one większą elastyczność łączeniu oraz pozwalają lepiej zespoić całą powierzchnię. Po zaaplikowaniu gipsu trzeba wygładzić całą powierzchnię, a następnie postępować tak, jak w przypadku taśmy flizelinowej – szlifowanie, grunt i malowanie.

Jak wyrównać sufit po naprawie pęknięć?

Żeby wyrównać sufit po naprawie pęknięć, trzeba odpowiednio dobrać szpachlę – na ogół są to materiały o dużej gęstości i gładkości, które pozwalają na uzyskanie powierzchni o niezbyt dużej ziarnistości i chropowatości. Po nałożeniu szpachli trzeba pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia. Suchą powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym o coraz mniejszej gradacji, żeby uzyskać ostatecznie jak najgładszą, jednolitą powierzchnię sufitu.

Po szlifowaniu sufit trzeba oczyścić z kurzu, a następnie szpachlowany fragment zagruntować i cały sufit pomalować farbą w wybranym kolorze. Dzięki takiemu zabiegowi, pęknięcia na powierzchni będą niewidoczne, a sufit zyska estetyczny wygląd.

Wypełnienie szczeliny – kiedy potrzebne są uszczelnienia elastyczne

Żeby zlikwidować większe pęknięcia w suficie, najlepiej jest użyć wypełniacza, czyli preparatu o odpowiedniej elastyczności i lepkości, który nadaje się do napraw szczelin w sufitach z wielkiej płyty. Najgłębsze i najtrudniejsze do skutecznej naprawy szczeliny powstają w miejscu łączenia płyt żelbetowych. Należy jeszcze raz podkreślić, że tego rodzaju problemy zawsze należy zgłosić administratorowi budynku.

Wypełnienie rysy ma na celu zapobieżenie powstawaniu nowych pęknięć i wzmocnienie struktury sufitu. Istnieje wiele różnych materiałów, których można użyć do tego celu, jednak najlepiej zastosować specjalne uszczelniacze dedykowane do tego rodzaju zadań. Proces aplikacji jest stosunkowo łatwy – wystarczy uzupełnić wypełniaczem szczelinę za pomocą pistoletu lub specjalnej szpachli.

Wysokiej jakości, odpowiedni preparat po wskazanym przez producenta czasie zyskuje właściwą elastyczność, co umożliwia ruch struktury sufitu, jednocześnie skutecznie chroniąc przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą powodować pęknięcia i uszkodzenia.

Kasetony sufitowe i sufity podwieszane

Kiedy pojawia się pęknięcie na suficie, można poradzić sobie z jego zamaskowaniem w inny sposób niż stosując tradycyjne metody. Oczywiście zawsze najpierw należy ocenić przyczynę pęknięć i dokonać koniecznych napraw, jednak zamiast układania kolejnych powłok, kończąc na malarskiej, można zastosować kasetony lub sufity podwieszane. Jest to rozwiązanie polecane zwłaszcza wtedy, kiedy pęknięciom towarzyszą nierówności sufitu lub brak zachowanego poziomu. Kasetony sufitowe są dostępne w handlu w wielu kształtach, rozmiarach oraz wzorach, pozwalając na tworzenie oryginalnych projektów. Łatwo je zamocować, a pełniąc funkcję maskującą, mogą być stosowane równocześnie jako dekoracyjne panele sufitowe.

Oczywiście to rozwiązanie nie zawsze będzie pasować do stylu pomieszczenia, w którym konieczne jest zamaskowanie pęknięć i nierówności. We wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Ten popularny sposób naprawy stropów i sufitów pozwala na uzyskanie gładkiej i jednorodnej powierzchni sufitu.

Przemysław Skrzydło

Specjalista ds. hydroizolacji Od 16 lat specjalizuję się w zagadnieniach hydroizolacyjnych, swoje doświadczenie budowałem w oparciu o liczne szkolenia czołowych Producentów materiałów Izolacyjnych. Ponadto jestem współwłaścicielem firmy PROIZOL – specjalistyczne wykonawstwo, projektowanie hydroizolacji, renowacja zabytków.