Skip to main content

Choć budynek po zakończeniu prac budowlanych powinien zachować trwałość przez wiele lat, to niestety w praktyce dość często podczas jego eksploatacji pojawiają się różnego rodzaju problemy. Do najczęstszych należą przecieki, pęknięcia w stropach, ścianach i posadzkach, a także uszkodzenia balkonów i tarasów. Jak sobie z nimi radzić? Do kogo i kiedy ma się zgłosić właściciel czy administrator budynku, kiedy napotka na usterki i nieprawidłowości? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak radzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach tego rodzaju.

Przeciekający strop i ściany, woda w garażu podziemnym? Co robić w takiej sytuacji?

Woda gromadząca się w piwnicach lub w innych kondygnacjach podziemnych, będąca efektem intensywnych opadów deszczu, topniejącego śniegu lub usterek w systemie wodno-kanalizacyjnym, zazwyczaj nie jest poważnym problemem. W większości przypadków wystarczy ją wypompować i osuszyć pomieszczenie, by przywrócić go do normalnego użytkowania. Jednak stale utrzymująca się albo pojawiająca się okresowo w piwnicach lub garażach woda i wilgoć mogą wynikać z nieprawidłowo wykonanej izolacji ścian fundamentowych i fundamentów podczas budowy lub z uszkodzeń w warstwie hydroizolacyjnej. Podobnie przecieki w stropach i ścianach świadczą o nieprawidłowościach w warstwie konstrukcyjnej budynku. W sytuacji, gdy woda pojawia się stale, regularnie lub nie udaje się jej skutecznie usunąć, warto skonsultować się z profesjonalną firmą.

Podobnie jak przyczyn przeciekających stropów i ścian w kondygnacjach nadziemnych może być wiele, tak różne są powody utrzymywania się wody i wilgoci w podziemnych garażach i piwnicach. Pomijając te związane z awariami instalacji wodno-kanalizacyjnej czy kwestiami pogodowymi, do najczęstszych należą:

 • wysoki poziom wód gruntowych
 • nieprzepuszczalne grunty,
 • źle wykonana lub uszkodzona izolacja elementów budynku,
 • brak wykonanej hydroizolacji,
 • nieprawidłowo wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna (a w efekcie np. cofanie ścieków z kanalizacji podczas ulewnych deszczów),
 • brak wentylacji lub jej nieprawidłowe wykonanie.

Kiedy trudno jest ustalić przyczynę problemów z utrzymującą się wilgocią lub wodą stojącą albo wręcz pewne jest jej pochodzenie z przecieków, bezwzględnie należy zwrócić się o pomoc do firmy specjalizującej się w diagnostyce i usuwania tego rodzaju usterek, takiej jak nasza.

Pęknięcia i rysy na ścianach i stropach – z tym problemem nie można czekać

Rysy i pęknięcia pojawiające się na stropach czy ścianach nie zawsze stanowią poważny problem. Typowe „pajączki”, czyli drobne zarysowania o kształcie przypominającym pajęczynę zwykle są jedynie defektem estetycznym, związanym z nieprawidłowym ułożeniem powłok wykończeniowym. Najczęściej ich wypełnienie rozwiązuje kwestię takich pęknięć definitywnie. Niestety, część pojawiających się na ścianach i stropach rys to poważna usterka, która może być związana z nierównomiernym i nadmiernym osiadaniem budynku, niestarannym wykonaniem prac budowlanych czy nieprawidłowościami konstrukcyjnymi. Szczególny niepokój administratora, użytkownika czy właściciela budynku powinny wzbudzić zarysowania:

 • o znacznej szerokości (zwłaszcza powyżej 2 mm),
 • długie, głębokie i wyraźnie ukierunkowane,
 • stosunkowo płytkie i niewielkie, ale liczne,
 • pojawiające się w narożach otworów okiennych i drzwiowych,
 • pojawiające się mimo kolejnych napraw,
 • pojawiające się nagle,
 • wyraźnie zwiększające się.

W przypadku zaobserwowania rys i pęknięć na ścianach oraz stropach zaleca się skorzystanie z usług firm takich jak nasza. Fachowy zespół ekspertów szybko oceni skalę i przyczynę problemu, a także zaproponuje i wykona prace naprawcze.

Problemy z balkonami i tarasami – jest na to sposób

Kłopoty z tarasami i balkonami pojawiają się dość często. Wśród typowych problemów wymienia się przede wszystkim:

 • pojawiający się na powierzchni biały nalot powstający na skutek reakcji wody deszczowej z klejem czy betonem,
 • korozja obróbek blacharskich – jej przyczyną może być utlenianie tlenku żelaza na skutek działania wody, ale również reakcje chemiczne powstałe z powodu kontaktu cementu klejowego czy zapraw z wodą,
 • odspojenia okładzin,
 • usterki spoin (najczęściej występujące z powodu nieprawidłowego układania fug),
 • uszkodzenia elewacji,
 • przecieki do wnętrza budynku.

W przypadku problemów pojawiających się na tarasach i balkonach również należy zgłosić usterki firmie takiej jak nasza, zajmującej się naprawami podobnych uszkodzeń. Warto wybrać doświadczonych fachowców, którzy nie tylko przeprowadzą naprawę, ale również dogłębnie zdiagnozują przyczynę uszkodzeń – dzięki temu problem nie powróci po kilku latach.

Przecieki, stojąca woda, pęknięcia i rysy w betonie i innych materiałach – jak możemy Ci pomóc?

Niektóre z problemów wymienionych w powyższych akapitach tekstu nie wymagają pilnej reakcji ze strony zarządcy czy właściciela, natomiast w przypadku innych wskazana jest szybka interwencja. Niestety objawy zarówno jednych, jak i drugich mogą być podobne, dlatego bez doświadczenia w diagnozowaniu tego rodzaju usterek i często bez odpowiednich narzędzi administratorowi czy użytkownikowi trudno ocenić skalę problemu i wynikające z niego zagrożenie. Z tego powodu oferujemy naszym obecnym i przyszłym klientom przede wszystkim szybkie wykonanie zleconych usług – nawet w 24 godziny od momentu zgłoszenia do usunięcia awarii.

Poza sprawnym działaniem proponujemy także wykonanie ekspertyz, diagnostyki i projektów. Posiadamy wiedzę, doświadczenie i umiejętności, a także specjalistyczny sprzęt. Dzięki kompleksowemu podejściu do problemu możemy zaoferować klientowi różne metody usuwania usterek – od prac ziemnych przez iniekcje aż po układanie nowych warstw ochronnych, tynków czy powłok wykończeniowych.

Przemysław Skrzydło

Specjalista ds. hydroizolacji Od 16 lat specjalizuję się w zagadnieniach hydroizolacyjnych, swoje doświadczenie budowałem w oparciu o liczne szkolenia czołowych Producentów materiałów Izolacyjnych. Ponadto jestem współwłaścicielem firmy PROIZOL – specjalistyczne wykonawstwo, projektowanie hydroizolacji, renowacja zabytków.