Taras to spełnienie marzeń wielu rodzin. Dopełni wygląd twojej posesji, tworząc łącznik pomiędzy domem a ogrodem. Jednak pięknie wyglądający wiosną, latem i jesienią taras, w miesiącach zimowych traci swój urok, a co gorsza – naraża się na trwałe zniszczenia. Chyba że odpowiednio wcześnie podejmiesz działania i przygotujesz jego powierzchnię na deszcz, śnieg, minusowe temperatury i zamarzającą w szczelinach wodę.
Spis treści
Na początek
Prace rozpocznij jeszcze jesienią, najlepiej w słoneczne, bezdeszczowe dni. A to dlatego, że zabezpieczenie tarasu na zimę powinieneś rozpocząć od dokładnego oczyszczenia jego powierzchni. Deszcz zmieniający zalegające ziarnka piasku w błoto tylko utrudni ci to zadanie.
W przypadku nowych konstrukcji, a także tych regularnie konserwowanych, wystarczy użyć zwykłej dmuchawy albo odkurzacza do liści, który wymiecie także pył oraz piasek ze szczelin i rowków. Jeśli jednak twój taras wymaga gruntownego czyszczenia, użyj myjki pod wysokim ciśnieniem. A jeśli i ona nie da sobie rady z brudem, pozostaje ci ręczne wyczyszczenie powierzchni za pomocą szczotki z twardym włosiem nasączonej detergentem.
Płytki, drewno czy kompozyt?
Zanim przejdziesz do dalszej pracy, weź pod uwagę, z jakich materiałów składa się twój taras. A właściwie jego powierzchnia, bo to ją możesz skutecznie ochronić przed zniszczeniem.
W przypadku powierzchni pokrytej płytkami największym zagrożeniem jest wnikająca w szczeliny woda. Z pozoru niegroźna i niewidoczna, w momencie obniżenia temperatury powietrza poniżej 0°C w pełni ukazuje swoją niszczycielską moc. Gromadząca się w szczelinach woda zamarza w niskich temperaturach, a w konsekwencji zwiększa swoją objętość. W ten sposób rozpycha szczeliny między płytkami, powodując kruszenie i pękanie fug, a nawet samych płytek.
Natomiast płyty betonowe, ze względu na ich chropowatą powierzchnię, bardzo łatwo ulegają zabrudzeniu. Wypełniają się piachem i pyłem nanoszonym przez wiatr oraz buty domowników i gości. Dobrze chłoną także wszelkie płyny (nie tylko wodę, ale także wino, kawę oraz tłuste oleje), które pozostawiają nieestetyczne plamy.
Powierzchni drewnianej najbardziej zagraża zalegający śnieg oraz woda. Pod ich wpływem drewno nasiąka i ciemnieje, tracąc swój oryginalny wygląd. Poza tym przemoczona, drewniana powierzchnia sprzyja gniciu oraz rozwojowi bakterii.
Najbardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych wydają się deski kompozytowe. Nie nasiąkają wodą oraz nie przepuszczają jej do wnętrza konstrukcji tarasu. Wyczyścisz je wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.
Dobierz impregnat do rodzaju powierzchni
Tylko dobra impregnacja zapewni twojemu tarasowi odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Wyobraź sobie, że na wiosnę, po ustąpieniu śniegu i mrozów, znajdujesz płytki na swoim tarasie w kompletnej rozsypce – popękane i zniszczone pod wpływem zamarzającej w szczelinach wody. Pokrycie fug silikonowym impregnatem skutecznie zapobiegnie takiemu scenariuszowi.
Impregnowanie dotyczy także innych rodzajów nawierzchni. Jeśli twój taras pokrywają drewniane panele, dobry środek impregnujący zabezpieczy je przed wchłanianiem wody oraz ścieraniem. Dzięki niemu drewno zachowa swój oryginalny kolor i nie ściemnieje. Środek ochronny zabezpieczy je także przed wykwitami, pleśnią i grzybem. Do drewna najlepiej sprawdzi się impregnat olejowy, który jednocześnie zabezpieczy je przed ujemną temperaturą oraz pozwoli oddychać.
W przypadku betonowych powierzchni, do ich zaimpregnowania najlepiej sprawdzą się środki oparte na związkach fluorowych. Rozpoznasz je po białej barwie oraz płynnej konsystencji. Natomiast taras pokryty deskami kompozytowymi nie wymaga zastosowania żadnego impregnatu.
Jak zaimpregnować powierzchnię tarasu?
Jeśli wyczyściłeś już taras, możesz przejść do impregnacji. Pamiętaj o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Zaopatrz się w długie rękawice oraz parę gogli ochronnych – zabezpieczysz skórę swoich dłoni oraz rąk, a także oczy przed kontaktem z impregnatem.
Substancje wylewaj na powierzchnię tarasu powoli, stopniowo i równomiernie rozprowadzając ją pędzlem. Gdy materiał wchłonie impregnat (ale nie wyschnie całkowicie), przejdź do nakładania kolejnej warstwy. Jeśli zaczekasz z tym do całkowitego wyschnięcia impregnatu, materiał nie przyjmie drugiej powłoki, bo będzie już zabezpieczony.
Pierwsze impregnowanie wymaga nałożenia 2-3 warstw substancji. Jeśli jednak impregnowałeś swój taras rok wcześniej, wystarczy, że nałożysz jedną warstwę.