Skip to main content

Hydrofobizacja elewacji polega na nałożeniu na ścianę zewnętrzną preparatu zabezpieczającego przed wnikaniem wody w głąb materiałów budowlanych: kamienia, tynku czy cegły ceramicznej. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na hydrofobizację elewacji i jak ją przeprowadzić!

W jakim celu przeprowadza się hydrofobizację elewacji? Jak działa powłoka hydrofobowa?

Hydrofobizacja cegły ma na celu ochronę tego materiału budowlanego przed niekorzystnym działaniem wody oraz przenoszonych za jej pośrednictwem zanieczyszczeń, czy to spłukiwanych bezpośrednio z elewacji, czy też w postaci kwaśnych dreszczów.

Po przeprowadzeniu hydrofobizacji woda, która w sposób naturalny wnika w cegły, jest przez nie „odpychana”. Jest to widoczne w postaci efektu perlenia kropel wody na elewacji. Znaczne ograniczenie przenikania wody w głąb elewacji nie oznacza jednocześnie ograniczenia przepływu powietrza. Właściwie ułożona powłoka hydrofobowa przy użyciu odpowiednich środków pozwala na „oddychanie” ściany.

Hydrofobizacja elewacji przeciwdziała przedwczesnemu niszczeniu materiałów budowlanych, zapewniając cegle dłuższą żywotność oraz ładny wygląd. Jednocześnie nie ogranicza wymiany gazowej, ale utrzymując ścianę suchą, wpływa na polepszenie termoizolacyjności przegrody.

Hydrofobizacja cegły – jak dobrać odpowiedni preparat?

Na rynku dostępne są rozmaite preparaty przeznaczone do hydrofobizacji elewacji. Mają postać płynną, opartą o rozpuszczalniki lub bazującą na wodzie, albo konsystencję mleczka, a nawet kremu. Produkt należy wybrać odpowiednio do rodzaju elewacji, kierując się ściśle wskazaniami producenta wyrobu.

W przypadku elewacji z cegły ceramicznej najlepszym wyborem są zwykle produkty wodorozcieńczalne w odpowiednim stężeniu.

Najczęstsze błędy popełniane przy hydrofobizacji ścian z cegły

Mimo że sam proces przeprowadzenia hydrofobizacji nie należy do trudnych, to jednak doświadczeni budowlańcy, producenci cegły oraz marki oferujące chemię budowlaną przestrzegają przed częstymi błędami popełnianymi przy zabezpieczaniu elewacji wykonanej z cegły. Na co należy zwrócić uwagę, przystępując do hydrofobizacji? Oto kilka ważnych informacji:

  1. Hydrofobizacja nie przyniesie spodziewanych efektów, a wręcz spowoduje szkody, jeśli w składnikach zaprawy murarskiej, we wodzie zarobowej lub w samej cegle występują sole. W tej sytuacji preparat hydrofobowy może nawet spowodować pojawienie się wykwitów solnych i nalotów na ścianie.
  2. Jeśli ściany zewnętrzne nie są zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową przed kapilarnym podciąganiem wody, hydrofobizacja elewacji nic nie da – ściana i tak pozostanie wilgotna lub nawet mokra wewnątrz struktury. Najpierw trzeba usunąć przyczynę wilgocenia ścian, a dopiero po ich osuszeniu przystąpić do hydrofobizacji.
  3. Nie można stosować preparatów hydrofobowych na wilgotne, niewysuszone powierzchnie – nie będą one wówczas stanowiły odpowiedniej ochrony; mogą również pogorszyć estetykę elewacji.
  4. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór preparatu do hydrofobizacji – musi być przeznaczony do cegły ceramicznej. Jeśli jest to preparat do rozcieńczenia wodą, należy jej dodać tyle, ile wskazuje producent. W przypadku produktów gotowych nie można ich rozcieńczać.

Jakie są skutki błędnie przeprowadzonej hydrofobizacji ściany z cegieł?

Błędy w hydrofobizacji mogą mieć kilka przyczyn. Najczęściej stanowią skutek niewłaściwie przeprowadzonych prac, ale przyczyną problemów są również zastosowane preparaty. Produkty niskiej jakości mogą:

  • ulegać rozdziałowi fazowemu,
  • posiadać niewłaściwe stężenie, skutkiem czego preparat migruje w głąb czerepów ceramicznych,
  • wykazywać niewłaściwą przyczepność związków krzemoorganicznych,
  • nie tworzyć odpowiedniej powłoki molekularnej. Związki krzemoorganiczne wykazują niedostateczne sieciowanie w porach cegły, a w konsekwencji nie utwardzają się wystarczająco dobrze.

Nieprawidłowości w aplikacji produktu obejmują zwykle:

  • nieodpowiednie oczyszczenie elewacji przed nałożeniem produktu,
  • układanie warstwy hydrofobowej na mokrą elewację,
  • stosowanie preparatu do hydrofobizacji na mur niezabezpieczony przed podciąganiem kapilarnym wody,
  • nieodpowiedni dobór środka.

Wskutek niewłaściwie przeprowadzonej hydrofobizacji może dojść do wzmożonego procesu niszczenia cegły w postaci złuszczenia warstwy licowej materiału. Efektem źle przeprowadzonej hydrofobizacji jest także przesunięcie strefy krystalizacji soli rozpuszczalnych w wodzie albo krystalizacji lodu pod powierzchnię zaimpregnowanej warstwy licowej cegły. Nie jest wówczas możliwe odparowanie wody przez cegłę i gromadzi się ona w strukturze wewnętrznej muru.

Prawidłowa hydrofobizacja ścian z cegły krok po kroku

Bardzo ważnym etapem poprzedzającym proces hydrofobizacji jest wybór właściwego środka. Najbezpieczniejsze są preparaty wodorozcieńczalne w stężeniu odpowiadającym absorpcji cegieł. Zawsze należy sprawdzić na opakowaniu, czy producent dopuszcza stosowanie danego preparatu w przypadku cegły ceramicznej.

Poza wyborem preparatu istotna jest również jego ilość. Producenci cegły zalecają pokrycie elewacji dwukrotnie w celu uzyskania odpowiedniej warstwy hydrofobowej o właściwych cechach zabezpieczających. Jeśli preparat jest właściwie wybrany i został zgromadzony jego odpowiedni zapas, można przystąpić do dalszych prac. Oto one:

1. Dokładne oczyszczenie elewacji.

Przed zastosowaniem środka hydrofobowego, elewację należy dokładnie oczyścić z resztek zaprawy, oznak korozji mikrobiologicznej (np. mchu), a także kurzu i innych typowych zabrudzeń. Ścianę trzeba dokładnie umyć, najlepiej przy użyciu delikatnego detergentu o właściwościach odtłuszczających, a następnie spłukać czystą wodą.

2. Aplikacja pierwszej warstwy środka hydrofobowego

Do przeprowadzenia hydrofobizacji najlepiej wybrać ciepły (lecz nie gorący) i bezwietrzny dzień. Po umyciu elewacji należy odczekać, aż dobrze wyschnie, a następnie można przystąpić do nanoszenia środka.

Zwykle do tego celu używa się wałka lub pędzla ławkowca. W przypadku chropowatej cegły to drugie rozwiązanie wydaje się najlepsze. Niezależnie jednak od ostatecznego wyboru narzędzia środek należy zawsze nanosić cienką warstwą, pokrywając nim precyzyjnie całą powierzchnię ściany.

3. Ułożenie drugiej warstwy preparatu

Po nałożeniu pierwszej warstwy produktu należy odczekać, aż elewacja nieco wchłonie środek, a następnie, nie czekając na wyschnięcie preparatu, metodą „mokre na mokre” warto nanieść drugą warstwę.

Dobrze ułożona warstwa hydrofobowa zabezpiecza cegłę i sprawia, że elewacja prezentuje się ładnie, a pojawiająca się woda nie osiada, lecz spływa, zabierając ze sobą brud. Ściany pozostają suche i czyste na długo.

Przemysław Skrzydło

Specjalista ds. hydroizolacji Od 16 lat specjalizuję się w zagadnieniach hydroizolacyjnych, swoje doświadczenie budowałem w oparciu o liczne szkolenia czołowych Producentów materiałów Izolacyjnych. Ponadto jestem współwłaścicielem firmy PROIZOL – specjalistyczne wykonawstwo, projektowanie hydroizolacji, renowacja zabytków.