Skip to main content

Zauważyłeś duże pęknięcie na ścianie swojego domu? Nie bagatelizuj tej sprawy. Pęknięcia i rysy nie tylko odbierają estetyczny wygląd ścianie, ale także zagrażają konstrukcji budynku. Zazwyczaj ich przyczyna nie znajduje się na jej powierzchni, ale w głębi. Skąd biorą się pęknięcia na ścianach i jak im zaradzić?

Dlaczego ściany pękają?

Przyczyn pękania ścian może być co najmniej kilka, a co gorsze, na większość z nich nie masz wpływu.

Po pierwsze, pęknięcie może być wynikiem niewłaściwego połączenia ściany ze szkieletem konstrukcyjnym budynku, słupami konstrukcyjnymi albo spodem belki żelbetowej lub spodem stropu.

Po drugie, pękniecie może powstać pod wpływem nierównego osadzenia budynku. Ściany poddawane są wówczas wysokiemu naprężeniu, które powoduje ich pękanie. Przyczyną może być także zbyt silny nacisk stropu.

Po trzecie, pęknięcia zazwyczaj zdarzają się w miejscach granicznych, które łączą dwa lub więcej rodzajów materiałów.

Po czwarte, pęknięcia mogą pojawić się pod wpływem drgań powierzchni ziemi. O takie natomiast nietrudno na posesjach położonych blisko ruchliwych dróg i autostrad, zwłaszcza jeśli korzystają z nich samochody ciężarowe i tiry.

Bez względu na przyczynę powstania pęknięć, wszystkie je należy gruntownie zbadać oraz naprawić, dla bezpieczeństwa zdrowia i życia użytkowników budynku.

Czy rysy i pęknięcia są tym samym?

Od pęknięć należy odróżnić rysy, które zazwyczaj nie wgłębiają się w strukturę ściany, ale pojawiają się na warstwie tynku. Nie są groźne, ale skutecznie odbierają dekoracyjnie pomalowanej ścianie cały urok.

Rysy powstają pod wpływem skurczy zaprawy murarskiej albo naprężania ściany. Mogą być także wynikiem zbyt szybkiego wyschnięcia tynku albo niewłaściwego składu zaprawy. Jeśli tynk nie wykazuje właściwości paroprzepuszczalnych, wilgoć wydostająca się z wnętrza budynku będzie wywierać nacisk na warstwę tynku oraz powodować jego pękanie i łuszczenie.

Rysy mogą doprowadzić do miejscowego odpadania tynku. Aby trwale rozwiązać ten problem, zainwestuj w tapetę z włókna szklanego, która wzmocni powierzchnię ściany. Półśrodki w postaci zaszpachlowania szczelin nie zagwarantują, że problem nie będzie wracać w przyszłości.

Jak usunąć pęknięcia ze ścian?

Jeśli zauważyłeś w swoim domu pęknięcie na ścianie, nie podejmuj pochopnych działań. Po pierwsze, oceń czy powstało w strukturze ściany, czy raczej na powierzchni tynku. Po drugie, kontroluj jego wielkość. W tym celu wystarczy zaszpachlować pęknięcie zaprawą murarską. Jeśli po kilku dniach od jej zastygnięcia pęknięcie się nie pojawi, to znak, że jesteś w stanie samodzielnie je naprawić.

Do tego zadania będziesz potrzebować szpachli, zaprawy murarskiej, taśmy reparacyjnej z włókna szklanego oraz preparatu gruntującego.

W pierwszej kolejności poszerz cały odcinek pęknięcia za pomocą szpachli. Następnie dokładnie oczyść jej powierzchnię z resztek tynku oraz pyłu. Na tak przygotowane podłoże nałóż warstwę substancji gruntującej. Następnie przyklej do powierzchni pęknięcia taśmę reparacyjną oraz pokryj ją warstwą zaprawy, starając się wepchnąć ją w głąb szczeliny kątem szpachli. Na koniec wygładź miejsce, gdzie znajdowało się pęknięcie, by uzyskać efekt równej ściany. Tak przygotowaną powierzchnię, możesz pomalować na wybrany kolor lub pokryć tapetą.

Jeśli jednak zauważyłeś, że pęknięcie się powiększa albo na naprawionej powierzchni pojawiła się nowa głęboka rysa, jedyne co możesz zrobić to wezwać fachowca do oceny stanu technicznego budynku. Jeśli pęknięcia powstają pod wpływem złego osadzenia budowli, konieczne będzie wzmocnienie jej fundamentów.

Podsumowanie

Pęknięcia i rysy na ścianach pojawiają się nawet w nowym budownictwie. Niestety, w znacznej części przypadków są efektem niechlujstwa albo nadmiernych oszczędności w procesie wznoszenia budynków. Oszczędności na krótką metę, ponieważ naprawa poważnego pęknięcia wymaga wynajęcia ekipy budowlanej, która ostatecznie wystawi rachunek za ocenę stanu budynku oraz wzmocnienie jego konstrukcji.

Przemysław Skrzydło

Specjalista ds. hydroizolacji Od 16 lat specjalizuję się w zagadnieniach hydroizolacyjnych, swoje doświadczenie budowałem w oparciu o liczne szkolenia czołowych Producentów materiałów Izolacyjnych. Ponadto jestem współwłaścicielem firmy PROIZOL – specjalistyczne wykonawstwo, projektowanie hydroizolacji, renowacja zabytków.